Парацетамолът е популярно фармакологично лекарство, което има антипиретични и други лечебни свойства. Широкият спектър на действие, удобната фармакологична форма, ниската цена правят инструмента популярен сред всички сегменти от населението. Мнозина питат какво помага Парацетамол. Притежавайки уникални фармакологични свойства, този наркотик се бори с много здравословни проблеми. За да разберете кога и как да се даде лекарство на деца, възрастни, си струва да се знае механизмите на неговото въздействие, пътя на елиминиране, индикацията и противопоказанието за употреба.

Фармакологично действие на лекарството

За да разберете как работи парацетамолът, трябва да изучите неговите фармакологични принципи на действие. Лекарството се абсорбира идеално от лигавицата на храносмилателната система. Максималната концентрация на лекарството в кръвта след прилагане се достига след 40 минути.

Когато се погълне, лекарството потиска производството на простагландини. Тези вещества се образуват при възпалителни процеси от всякакъв характер, провокират появата на треска и болка. Най-често това състояние причинява настинка. Лекарството лесно засяга невроните, така че ефективно премахва болката. В комбинация с противовъзпалителни способности, лекарството има широка употреба.

Показания за употреба Парацетамол

Лекарите предписват хапчета като антипиретични, противовъзпалителни и обезболяващи. Децата препоръчват парацетамол за деца с възпаление на зъбите в устата. Използването на средства е възможно в различни фармакологични форми: перорални таблетки и капсули в специална черупка, разтворими ефервесцентни, сироп и суспензия, супозитории (детски парацетамол), разтвор за инжекции. Навсякъде същият състав се различава единствено по отношение на съдържанието на активното вещество. Възможно е да се приемат средства на адрес:

  • повишаване на температурата;
  • болка в зъбите и венците;
  • месечно;
  • главоболие;
  • акне и акне;
  • махмурлук.

Парацетамол при температура

Таблетката ефективно и бързо намалява температурата. Всеки лекар ще каже, че намаляването на температурата по-ниска от 37,5 не се препоръчва. Това е симптом на възпалителния процес, реакцията на борбата на естествените сили на имунитета срещу вируси, бактерии и други патогени. Но ако един възрастен лесно толерира такова състояние, тогава болката и неразположението носят много проблеми на детето и неговите родители. Затова искам да му помогна. Веществото е под формата на свещи, сироп, таблетки.

Ако температурата при бебетата е от 3 месеца, педиатрите препоръчват използването на свещи с доза от 50 mg преди или след хранене. Рецепция - 4 пъти на равни интервали на ден. На възраст от 3 месеца до 1 година се използват свещи с доза от 100 mg или детски сироп. В тази форма инструментът бързо намалява топлината. На възраст от 1 до 6 години, дозата е 200 mg наведнъж, за 6–12 години, еднократна доза до 500 mg. Между дозите парацетамол периодично се отчитат температурните показания. При отсъствие на топлина трябва незабавно да спрете даването на лекарството, тъй като няма достатъчно противовъзпалителни, антивирусни способности.

Когато треска възрастни вземат лекарството за облекчаване на треска и болка не повече от 5 пъти на ден. Единичен максимум - 500 mg от активното вещество под формата на сироп, инжекции. Популярна е комбинацията от аспирин и парацетамол. Но за да се включат в такъв инструмент не си струва. Аспиринът има отрицателен ефект върху горните части на храносмилателния канал, следователно, често стомашни проблеми след поглъщане.

За зъбобол

Парацетамолът е способен да облекчи болката при възпалителни процеси на устната кухина, венците и периодонта. Приемайте възрастни: 1 таблетка доза от 0,5-1 грам не повече от 5 пъти на ден. Бебета от 3-годишна възраст при назъбване и повишаване на температурата през този период се дават парацетамол под формата на свещ или специален сироп с еднократна доза не повече от 100 mg. Лекарството няма да излекува вашите зъби и болката ще изчезне само за няколко часа, така че трябва да посетите стоматологичния кабинет, за да решите проблема.

От болка по време на менструация

Ежемесечно при много жени се наблюдава силен болка. За облекчаване на спазми по време на менструация, лекарите препоръчват използването на нестероидни противовъзпалителни средства. Парацетамол се счита за популярен сред тях. Ако усещанията са много силни, увеличете дозата. Не консумирайте повече от 8 таблетки дневно. В този случай свръхдоза възниква с всички последствия.

Парацетамол за главоболие

Главоболие, мигрена отстъпват преди парацетамол. За да се облекчи състоянието, възрастните приемат до 500 mg от активното вещество едновременно. Ако дневната доза надвишава 4 грама от лекарството, бързо ще се появят странични ефекти, отравяне и лошо здраве. За да не се случи това, си струва да прочетете подробно рецептата.

Инструментът може ефективно да облекчи болката на главата от различно естество и сила, но не повече от 4 дни подред. Тогава простагландините ще свикнат с приемането на средствата и анестетичният ефект няма да дойде.

Акне и акне

Таблетката с парацетамол, когато се прилага външно, бързо отстранява акне, акне. За да направите това, просто смила лекарството, добавете вода и варете каша. Прикрепете този агент към засегнатата област за 5 минути. През този период тя ще премахне зачервяване и възпаление от акне. В деня, в който трябва да направите 4 такива процедури. Лекарството помага за отстраняване на акне след няколко дни.

Премахване на болката, спазъм на главата, за премахване на общото състояние на слабост след пиене на алкохол може вещество парацетамол. Той не влияе неблагоприятно на стомаха (за разлика от аспирина) и следователно не предизвиква гадене или киселини. Еднократна доза до 500 mg от лекарството, дневната доза не трябва да надвишава 4 грама.

Колко време помага парацетамолът?

Парацетамолът бързо навлиза в кръвния поток, абсорбира се от горната част на храносмилателния тракт. Максималната концентрация след приемане се извършва след 40 минути. Децата пренасят температурата на свещите. Такава фармакологична форма, метаболитни характеристики на детското тяло и кръвоснабдяването на анусовата лигавица допринасят за поглъщането на лекарството за 10 минути.

Можете ли да пиете парацетамол по време на бременност и HB

Настинки, треска в ранна бременност се коригира с парацетамол. В този случай трябва стриктно да спазвате инструкциите за употреба, да не надвишавате дневната доза от 4 g от лекарството и не повече от 4 дни подред. Не е препоръчително да се пие парацетамол през третия триместър. В по-късните етапи на бременността лекарите предписват аналози, които не засягат плода и бъбреците на майката.

Парацетамол с gv е възможно да се приема. Поради бързото отделяне от тялото (в рамките на един час след приложението) не се натрупва в млякото. За да се предпазят бебетата от ефектите на лекарствата върху тялото, не трябва да кърмите един час след приема на лекарството. Нормата за облекчаване на болката или топлината при млада майка е 1 таблетка.

Как да приемате: дозировка за възрастни и деца

Възрастни използват таблетки парацетамол, сироп, свещи. Във всяка фармакологична форма, дневната доза на лекарството не трябва да надвишава 4 грама, еднократна доза от 1, 5 гр. Инструкцията препоръчва възрастните да приемат лекарства за топлина и болка:

  • Таблетки. 1-2 таблетки (200, 250, 300, 500 mg дози) след хранене Максималният дневен прием е 4 пъти;
  • Ректални свещи. Максималната скорост е 1,5 g активно вещество. Единична доза - 1 свещ. Максималното количество лекарство на ден - 4 пъти;
  • Сироп. 50 ml 4 пъти дневно на редовни интервали.

Децата, приемащи лекарството, зависят от тяхната възраст и тегло. За употреба:

  • Таблетки. На възраст от 3 до 6 години - дневната ставка на средствата е не повече от 2 грама. Рецепция - 1-2 таблетки наведнъж с доза от 120-200 мл;
  • Сироп. Не повече от 4 приема на ден. Възраст и дозировка: от 3 месеца до 1 година - 2,5-5 ml; 1-6 години - 5-10 ml, от 6 до 12 години - 10-20 ml;
  • Свещи. До 3 години - 15 mg на килограм, 3-6 години - до 60 mg на 1 kg; 6-12 години - до 2 грама на ден.

Противопоказания

Приемането на парацетамол не винаги носи облекчение, защото има противопоказания за неговото използване. Това популярно лекарство не може да се използва за облекчаване на болката или топлината, когато:

  1. Възраст на пациента до 1 месец;
  2. В периода на носене на бебе или кърмене (кърмене);
  3. За всякакви чернодробни заболявания;
  4. Проблеми с бъбреците;
  5. Алергии към активното вещество.

Ако има поне едно противопоказание, лекарят избира други обезболяващи или нестероидни противовъзпалителни средства.

Странични ефекти

Действието на лекарството в нарушение на инструкциите, дозата предизвиква странични ефекти. Предозирането може да причини:

  • обрив, зачервяване, "уртикария". Алергията към лекарството най-често има такива външни прояви;
  • коремна болка. Стомахът реагира на необичаен прием или предозиране;
  • сънлив, искам да спя. Причината за състоянието е ниско налягане;
  • чернодробна или бъбречна дисфункция;
  • рязък спад в нивото на глюкоза, хемоглобин в кръвта.

В случай на нарушение на дозата или неправилно допускане трябва незабавно да се обади линейка.

Цена на лекарството

Мнозина се интересуват от: колко е парацетамол в аптеката. Цената зависи от фармакологичната форма на лекарството, дозировката, опаковката, към коя мрежа принадлежи аптеката. Цената е:

  • Таблетки. Пакет от 10 броя с доза от 200 мг - от 4 до 6 рубли, 10 броя с доза от 500 мг - от 9 до 12 рубли;
  • Свещи доза от 500 мг 10 броя - 40-60 рубли;
  • Сироп 100 мл - 60-80 рубли;
  • Суспензия с вкус на ягоди за деца 10 мл - 70-90 рубли.

Аналози на парацетамол

Има аналози, съдържащи парацетамол и допълнителни активни съставки, или с други лекарствени вещества. Изборът на аналози нестероидна противовъзпалителна природа или хапчета за болка е само лекар. Това решение се взема при наличие на противопоказания, алергични реакции и други сериозни причини. Тези лекарства за облекчаване на болката, възпалението и треската включват:

  1. Panadol. Активният коктейл се състои от парацетамол и кофеин. Използва се за облекчаване на треска, болка и различни силни страни и характер. Предлага се под формата на перорални таблетки. Възрастни и деца над 12 години приемат по 1-2 таблетки с доза от 500-1000 mg до 4 пъти дневно. Цената на ден - не повече от 4 грама от лекарството.
  2. Baralgetas. Активните съставки аналгин, питофенон премахват възпалението, треската при деца и възрастни. Фарма форма - хапчета. Дневната доза не е повече от 6 броя, продължителността на приема не е повече от 5 дни. Дозировка: възрастни - 1-3 таблетки едновременно до 3 пъти дневно; деца: 6-8 години - половин капсула, 9-12 години - ¾, 12-15 години - 1 капсула не повече от 2 пъти на кран.
  3. Nimid. Лекарство на база нимезулид. Бие се с треска, болка и възпаление. Като аналог на парацетамол, той се използва под формата на фармакологични форми на таблетки, гранули и суспензии. Приемайте: възрастни и деца над 12 години - 100 mg 2 пъти дневно, бебета под 12 години - 1,5 mg на 1 kg тегло, процентът се разделя на две дози.

парацетамол

Това лекарство е едно от най-често срещаните и най-популярните в света. Основното доказателство за това е, че може да се купи без лекарско предписание. Просто не се смейте, моля. Не говоря за нашата страна, можете да си купите нещо без рецепта от нас. Но дори когато въпросът е много строг, парацетамолът се продава свободно и без ограничения. Това, от една страна, показва, че това лекарство е ефективно, а от друга страна е безопасно.
Хиляди фармацевтични компании в десетки страни по света произвеждат парацетамол под стотици най-различни имена и в най-различни форми. Лесно е да се потвърди този факт - кратка разходка през аптеките ще ви позволи да намерите достатъчно брой от същите тези форми и имена.
В началото на имената. Dofalgan, Panadol, Calpol, Mexalen, Dolomol, Efferalgan, Tylenol, Acetaminophen, Paracetal, Darwal, Akamol, Volpan, Opradol и др. Удоволствие е да се отбележи, че местните производители, без специални претенции за оригиналност, се наричат ​​парацетамол - парацетамол.
Сега за формите на освобождаване. Има: капсули, сиропи, супозитории, капки, еликсири, прости таблетки, дъвчащи таблетки и ефервесцентни таблетки, разтвори за перорално приложение и за инжекции (снимки).


Парацетамол е много добро лекарство, което не лекува никого или нищо.
Обяснявам. Има доста голяма група лекарства, която се нарича "нестероидни противовъзпалителни средства". Думата "нестероид" означава нехормонална. Така че, представители на тази група имат три вида действие: антипиретични, аналгетични и противовъзпалителни. Много от наркотиците в тази група, знаете ли - ако не го взеха сами, то поне чуха имената: аспирин, индометацин, волтарен, бутадион, ибупрофен, пироксикам. Парацетамол традиционно се приписва на тази група лекарства, но проучвания през последните години установиха следния факт: противовъзпалителният ефект на парацетамола е толкова незначителен, че може да бъде пренебрегнат. Като се има предвид последното, парацетамолът се счита за лекарство, което има само две свойства, но неговите свойства са много важни - способността за понижаване на телесната температура и способността за намаляване на болката. В инструкциите (анотации) за парацетамол, те пишат - парацетамол: аналгетик + антипиретик.
Между другото, тази известна група включва такова добре познато лекарство, фенацетин, което след влизане в човешкото тяло се променя по определен начин (химиците казват, че се метаболизира) и се превръща в. парацетамол. Фенацетин се предлага в чиста форма и е част от много популярни лекарства - цитрамона, седалгин, аскофен, кицифил. Вярно е, че фенацетинът е по-токсичен от парацетамол. В чистата си форма тя вече не се използва, много лекарства, съдържащи фенацетин (Ascofen, например), са забранени за употреба, вместо цитрамон, „цитрамон - Р” се появява все по-често, същото лекарство, но фенацетинът в него се заменя с парацетамол.
Болка и треска са прояви на много специфично заболяване. Парацетамолът намалява тежестта на тези симптоми, но не засяга заболяването. Тази ситуация е много важна. В крайна сметка, хода на всяко заболяване може да бъде повлияно по различни начини. Можете да се борите със симптомите и директно да повлияете на причината за заболяването. Вторият начин и очевидно е по-обещаващ.
Премахването на симптомите може да има както плюсове, така и минуси.
Чрез понижаване на телесната температура при вирусни инфекции предотвратяваме производството на интерферон, протеин, който неутрализира вирусите. Това е очевиден минус.
При децата, особено през първите три години от живота, високата телесна температура може да предизвика пристъп на припадъци. Парацетамолът намалява температурата и предотвратява появата на припадъци. Това е очевиден плюс.
Човек има високо кръвно налягане и силно главоболие. Поглъщането на този парацетамол може да бъде „завършено” преди хипертонична криза (минус).
Всяка болка повишава кръвното налягане. Зъбът боли - налягането се повишава, парацетамолът облекчава зъбобол - налягането се нормализира (плюс).
Списъкът на плюсовете и минусите може да продължи до безкрайност, но заключението е недвусмислено. Парацетамолът е лекарство за симптоматична терапия и може да се използва само като средство за временно облекчаване на симптомите, докато лекарят не определи причината за тези симптоми и възможността да се справят с тях по този начин.
Парацетамол е лекарство, което е уникално по своята безопасност, дори превишението на дозата от 2-3 пъти, като правило, не води до никакви сериозни последствия, въпреки че съзнателно не е необходимо.
По отношение на дозите, разговорът обикновено е разделен. И този разговор трябва да започне с изявление за напълно очевиден факт: много чичовци и лели, които са преживели ефекта на парацетамол, са много скептични по отношение на неговата ефективност. За да се обясни този факт, на пръв поглед, това е трудно - навсякъде по света е ефективен, а у нас той е неефективен. Но това е само на пръв поглед.
Факт е, че нашият среден сънародник приема лекарство в доза от "една таблетка" 3 пъти на ден след хранене. Така приети. Но с парацетамол, този брой не минава, защото местната промишленост произвежда и произвежда таблетки, съдържащи 200 mg от лекарството, а това е 2,5 - 5 пъти по-малко, отколкото трябва да бъде възрастен. Не всеки, дори много голям фен на наркотици, ще си позволи да погълне 5 таблетки наведнъж!
Още няколко думи за дозата. Вътрешни и чужди официални фармакологични източници водят до дози, които са много различни един от друг. Много - означава 2 пъти. Не вярвате ли?
Основният съветски фармаколог М. Д. Машковски в своята двутомна бестселъра „Лекарствени продукти” пише: „Дози за възрастни 0.2 - 0.4 g на прием, 2-3 пъти на ден. По-високи дози за възрастни: единични 0, 5 g, дневно 1,5 g. "
Справочникът "Видал" през устата на производителите на "Ненашен" дава описание не на конкретно лекарство, а на веществото "парацетамол". Тази характеристика изглежда така: "Вътрешни възрастни и юноши с тегло над 60 kg се предписват в еднократна доза от 500 mg (максимална еднократна доза от 1 g). Честотата на приложение е до 4 пъти дневно. Максималната дневна доза е 4 g. "още по-просто:" Възрастни са предписани 1 g най-много 4 пъти на ден с интервал от 4-6 часа, максималната дневна доза е 4 g. "
От гледна точка на практикуващия, ситуацията е просто анекдотична! В същата страна през същата година се издават 2 напълно официални справочници и за почти най-често срещаната медицина в света, препоръчителните дози се различават повече от 2 пъти! Отлична илюстрация на трудната съдба на лекар - Panadol ще Ви бъде предписана, поглъщайте дозата, препоръчана в инструкциите и не се колебайте да отидете в съда! Дозата е два пъти по-голяма от тази на нашите инструкции.
Но отново, от гледна точка на практикуващия лекар, чуждестранните източници са по-близо до истината - 1 таблетка на 0,2 g не помага на възрастния.
Ето защо, като се има предвид, че вече сме писали за дози за възрастни, цитирам ефективни дози за деца:
Бебета до 3 месеца - изобщо не.
От 3 до 6 месеца - 80 mg 2 пъти дневно.
От 6 до 12 месеца - 80 mg 2 - 3 пъти дневно.
От 1 до 2 години - 80 mg 3 - 4 пъти дневно.
От 2 до 4 години - 150 mg 2 - 3 пъти дневно.
От 4 до 6 години - 150 mg 3 - 4 пъти дневно.
От 6 до 8 години - 250 - 300 mg 2-3 пъти дневно.
От 8 до 12 години - 250 - 300 mg 3 пъти дневно.
От 12 до 15 години - 250 - 300 mg 3 - 4 пъти дневно.
Въпреки факта, че подчертахме безопасността на лекарството, страничните ефекти все още съществуват. Възможни и коремни болки, алергични реакции и намаляване на нивата на хемоглобина. При продължителна употреба на високи дози, понякога има увреждане на черния дроб. Всичко това може да бъде, но това се случва много рядко, оттам и популярността на лекарството.
След абсорбцията в кръвта, парацетамолът претърпява редица трансформации в черния дроб и се екскретира от тялото чрез бъбреците. Не е изненадващо, че в случай на неизправност (болест) на черния дроб, всички странични ефекти на лекарството могат да се увеличат.
Също така трябва да сте наясно, че парацетамолът е съществен компонент на толкова много добре познати комбинирани лекарства. Сред тях са: Coldrex, Solpadein, Panadein, Panadol Extra, Mexavit, Teraflu, Fervex, Antigrippin и още стотици.
Най-честата индикация за употребата на парацетамол е треска при инфекциозни заболявания. А най-честите инфекциозни заболявания са остри респираторни вирусни инфекции.
През последните години десетки изследователски центрове и клиники съобщиха, че употребата на аспирин, който е много популярен с вирусни инфекции, е в състояние да провокира развитието на много сериозно заболяване, синдром на Рей. С развитието на този синдром се наблюдават значителни увреждания на черния дроб и нервната система. Като се има предвид този факт, парацетамол за ARVI се разглежда ясно като симптоматично средство № 1.
И накрая, задължителната полезна информация.

  • Най-важното нещо: ефективността на парацетамол е много висока с ARVI. При бактериални инфекции, ако се появят усложнения от една и съща остра респираторна вирусна инфекция, парацетамолът не помага дълго или изобщо не помага. Накратко, нито една сериозна инфекция не може да постигне значително намаляване на телесната температура с нея. Ето защо парацетамолът винаги трябва да бъде в къщата, защото помага на конкретен възрастен пациент или конкретни родители правилно да преценят тежестта на заболяването: ако след вземане на телесната температура бързо се намали, това означава с висока степен на вероятност да се заключи, че нищо ужасно (по-ужасно от ARVI) няма болест. Но ако ефектът от получаването на парацетамол отсъства, то вече е време да се появи и да не се отлага посещението при лекаря.
  • Ефективността на лекарството се определя предимно от дозата, а не от формата на освобождаване, красотата на опаковката и търговското наименование. Разликата в цените често е десетократна.
  • Парацетамолът не се използва съгласно плана, т.е. строго по час, например, "1 чаена лъжичка сироп 3 пъти на ден." Парацетамол се дава или приема само когато има причина да се даде или приеме. Висока температура - поглъщаме, нормализираме - не преглъщаме.
  • Не давайте парацетамол повече от 4 пъти на ден и повече от 3 дни подред.
  • Във всеки случай е необходимо да се осъзнае, че самостоятелното използване на парацетамол е само временна мярка, позволяваща тихо да чака лекаря.

Парацетамол: инструкции за употреба при възрастни и деца

Парацетамолът е едно от най-често срещаните болкоуспокояващи и антипиретични лекарства. Той е член на много различни аналгетични лекарства и редица лекарства, използвани при настинки.

Ефективно понижава температурата и премахва болката. В допълнение, тя се справя добре с главоболие, зъбна болка, менструални болки и симптоми на невралгия. Основното предимство на лекарството е ниската токсичност.

Според СЗО тя се счита за една от най-безопасните и ефективни лекарства и се използва широко за лечение на деца.

Клинична и фармакологична група

Аналгетичен антипиретик. Има аналгетично, антипиретично и слабо противовъзпалително действие.

Условия за продажба на аптеки

Освобождава се без лекарско предписание.

Колко струва парацетамолът в аптеките? Средната цена е на ниво от 10 рубли.

Форма и състав за освобождаване

Получават се следните лекарствени форми на парацетамол:

  • Таблетки: бели с кремав нюанс или бяло, плоскоцилиндрично, с риск и скосяване (10 броя в блистерна или безклетъчна опаковка; 2 или 3 опаковки в картонена опаковка);
  • Ректални свещички за деца: форма на торпедо, от бяло с жълтеникав или кремав оттенък до бяло (5 бр. В блистери; 2 опаковки в картонена кутия);
  • Сироп (100 ml в бутилки; 1 бутилка в картонена кутия);
  • Суспензия за перорално приложение (100 ml в тъмни стъклени бутилки с включена дозираща лъжичка; 1 в картонена кутия).

1 таблетка съдържа:

  • Активна съставка: парацетамол - 200 или 500 mg;
  • Спомагателни компоненти: лактоза (млечна захар), стеаринова киселина, картофено нишесте, желатин.

5 мл сироп съдържа:

  • Активна съставка: парацетамол - 24 mg;
  • Спомагателни компоненти: вода, натриев бензоат, ароматни добавки, рибофлавин, етилов алкохол, пропиленгликол, тризаместен натриев цитрат, лимонена киселина, сорбитол, захар.

5 ml суспензия съдържа:

  • Активна съставка: парацетамол - 120 mg;
  • Спомагателни компоненти: пречистена вода, портокалов или ягодов аромат, сорбитол (сорбитол), глицерол (глицерин), захароза (захар), пропилен гликол, метил парахидроксибензоат (нипагин), ксантанова гума (мишел), бяла паста (). натрий).

1 супозитория съдържа:

  • Активна съставка: парацетамол - 100 mg;
  • Спомагателни компоненти: основа на твърда мазнина.

Фармакологичен ефект

Парацетамол се отнася до лекарства от аналгетичната антипиретична група, т.е. обезболяващи и антипиретици. Освен аналгетичния и антипиретичен ефект, лекарството има и леко противовъзпалително действие.

Механизмът на фармакологичното действие на парацетамола е свързан с неговата способност да забавя синтеза на простагландини и да повлияе на центъра за терморегулация в хипоталамуса. Когато се използва лекарството, максималната концентрация на лекарството в кръвната плазма се наблюдава след 10–60 минути.

Показания за употреба

Какво помага? Парацетамол се предписва за симптоматично лечение на болковия синдром със слаба или умерена тежест, с различен произход и локализация.

Най-често срещаните индикации за започване на това лечение са повишаване на телесната температура (хипертермия) на фона на настинки и вирусни заболявания, както и болка (болки) в костите и мускулите при грип и други остри респираторни вирусни инфекции.

Заболявания и състояния, при които се препоръчва използването на ацетаминофен:

  • невралгия;
  • треска с неуточнен произход;
  • ишиас;
  • артрит;
  • зъбобол;
  • главоболие (включително мигрена);
  • артралгия (болка в ставите);
  • миалгия (мускулни болки);
  • алгоменорея (болезнени периоди).

Противопоказания

Противопоказанията включват:

  • индивидуална свръхчувствителност (свръхчувствителност) към активното вещество;
  • "Аспиринова триада" (комбинация от непоносимост към НСПВС, астма и повтарящи се назални полипози и параназални синуси);
  • възпалителни заболявания, ерозия и язви на храносмилателния тракт;
  • стомашно-чревно кървене;
  • тежко бъбречно увреждане;
  • диагностицирана хиперкалиемия;
  • възраст до 6 години за приемане на хапчета;
  • състояние след коронарен байпас.

Особена предпазливост при приемане на това лекарство трябва да се наблюдава при следните заболявания и патологични състояния:

  • хроничен алкохолизъм и алкохолно чернодробно увреждане;
  • исхемична болест на сърцето и хронична сърдечна недостатъчност;
  • мозъчно-съдова болест;
  • периферни артериални лезии;
  • бъбречна и чернодробна недостатъчност.

При диабет не се препоръчва приемането на парацетамол под формата на сироп.

Употреба по време на бременност и кърмене

Ако е необходимо, употребата по време на бременност и кърмене (кърмене) трябва внимателно да прецени очакваните ползи от лечението за майката и потенциалния риск за плода или детето.

  1. Парацетамолът прониква в плацентарната бариера. Към днешна дата не са наблюдавани отрицателни ефекти на парацетамол върху плода при хора.
  2. Парацетамол се екскретира в кърмата: съдържанието в млякото е 0,04-0,23% от дозата, приета от майката.

В експериментални проучвания ембриотоксичните, тератогенните и мутагенните ефекти на парацетамол не са установени.

Дозировка и начин на употреба

Инструкциите за употреба показват, че таблетките Парацетамол се предписват през устата.

  1. Възрастни и деца над 15 години, еднократна перорална доза - 500 mg; максимална единична доза - 1000 mg. Максималната дневна доза е 4000 mg.
  2. На възраст над 12 години (с телесно тегло над 40 kg) еднократна доза от 500 mg, максималната дневна доза 2000-4000 mg.
  3. На възраст 9-12 години (тегло до 40 kg) доза от 500 mg, максималната дневна доза от 2000 mg.
  4. Деца на възраст от 6 до 9 години (с телесно тегло 22-30 kg: единична доза зависи от телесното тегло на детето и е 250 mg, максималната дневна доза е 1000-1500 mg.

Препоръчителният интервал между дозите на лекарството е 6-8 часа (най-малко 4 часа).

Продължителността на лечението е не повече от 3 дни като противогрипно средство и не повече от 5 дни като упойка.

Необходимостта от продължаване на лечението с лекарството се решава от лекаря.

Странични ефекти

Действието на лекарството в нарушение на инструкциите, дозата предизвиква странични ефекти. Предозирането може да причини:

  • чернодробна или бъбречна дисфункция;
  • обрив, зачервяване, "уртикария". Алергията към лекарството най-често има такива външни прояви;
  • коремна болка. Стомахът реагира на необичаен прием или предозиране;
  • сънлив, искам да спя. Причината за състоянието е ниско налягане;
  • рязък спад в нивото на глюкоза, хемоглобин в кръвта.

В случай на нарушение на дозата или неправилно допускане трябва незабавно да се обади линейка.

свръх доза

При продължителна употреба на таблетки в големи дози, пациентът бързо развива симптоми на предозиране, които се проявяват клинично под формата на увеличаване на гореописаните странични ефекти и развитието на чернодробна недостатъчност.

В случай на случайно поглъщане на голям брой таблетки, пациентът трябва да промие стомаха възможно най-скоро и да го предаде в болницата. Ако е необходимо, симптоматично лечение. Антидотът на Парацетамол е N-ацетил стеин, приложен орално или интравенозно.

Специални инструкции

При продължителна употреба на парацетамол е необходимо да се контролира моделът на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб.

Използва се с повишено внимание при пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция, с доброкачествена хипербилирубинемия, както и при пациенти в напреднала възраст.

Използва се за лечение на синдрома на предменструалното напрежение в комбинация с pamabrom (диуретик, ксантиново производно) и мепирамин (хистамин H1 рецепторен блокер).

Лекарствени взаимодействия

Когато се прилага едновременно:

  1. активен въглен намалява бионаличността на парацетамол.
  2. с urikozuricheskimi средства намалява тяхната ефективност.
  3. с диазепам може да намали отделянето на диазепам.
  4. с карбамазепин, фенитоин, фенобарбитал, примидон, ефективността на парацетамола намалява, което се дължи на увеличаване на метаболизма му (глюкуронизация и окислителни процеси) и елиминиране от организма. Описани са случаи на хепатотоксичност с едновременна употреба на парацетамол и фенобарбитал.
  5. по време на по-малко от 1 час след приема на парацетамол, абсорбцията на последния може да бъде намалена.
  6. с ламотрижин, елиминирането на ламотрижин от организма е умерено повишено.
  7. с антикоагуланти е възможно леко или умерено изразено увеличение на протромбиновото време.
  8. с антихолинергици, може да се намали абсорбцията на парацетамол.
  9. с перорални контрацептиви, екскрецията на парацетамол от тялото се ускорява и аналгетичното му действие може да намалее.
  10. с метоклопрамид е възможно да се повиши абсорбцията на парацетамол и да се увеличи концентрацията му в кръвната плазма.
  11. с пробенецид е възможно намаляване на клирънса на парацетамол; с рифампицин, сулфинпиразон - възможно увеличение на клирънса на парацетамол, дължащо се на повишаване на метаболизма му в черния дроб.
  12. с индуктори на чернодробни микрозомални ензими, агенти с хепатотоксичен ефект, съществува риск от повишаване на хепатотоксичния ефект на парацетамол.
  13. с етинил естрадиол увеличава абсорбцията на парацетамол от червата.
  1. Описани са случаи на прояви на токсичното действие на парацетамол при едновременна употреба с изониазид.
  2. Има съобщения за възможността за засилване на миелодепресивния ефект на зидовудин при едновременна употреба с парацетамол. Описан е случай на тежко токсично увреждане на черния дроб.

Отзиви

Подбрахме някои отзиви за хората, които използват лекарството Paracetamol:

  1. Игор. Винаги съм с Парацетамол, често съм на път, работата е свързана с пътуване и това лекарство винаги е на разположение в комплекта за първа помощ на автомобила. Той ме спасяваше много пъти. Приемам го за главоболие и зъбобол, за настинки. Добре бие температурата, бързо подобрява здравето и, за разлика от аспирина, няма вредно въздействие върху стомаха. Той е доста евтин и се продава във всяка аптека.
  2. Маргарита. Знам за проблемна кожа от първа ръка. Аз лекувам акне с беседки, което правя на базата на парацетамол и борна киселина. В комбинация, тези лекарства напълно облекчават възпалението, премахват зачервяването и изсушават обрива. Чух, че много добре хапчетата елиминират зъбобол и коремни спазми по време на менструация.
  3. Саша. Парацетамол таблетка и не се нуждаят от допълнителни лекарства за температура, и всички тези прахове, които той влиза, са просто глупости, разредени с всякаква допълнителна химия да се продават по-скъпо. Всички тези Nurofena, Theraflu и други. Пийте чист парацетамол и ще има щастие и здраве.

аналози

Парацетамолът има много аналози, съдържащи същата активна съставка. Произвеждат се от различни фармацевтични компании под различни търговски марки. Ето само някои аналози на Парацетамол:

  • Atsetofen
  • Aminadol
  • Aminofen
  • Apamid
  • Apanol
  • Biotsetamol
  • Valadol
  • Valorin
  • Deminofen
  • Dolamin
  • Metamol
  • Mialgin
  • Paramol
  • Панадол Джуниър
  • Pirinazin
  • Tempramol
  • Febridol
  • Hemtsetafen
  • Tselifen
  • Efferalgan

Преди употреба аналози се консултирайте с Вашия лекар.

Кое е по-добре: Парацетамол или ибупрофен?

Ибупрофен (Нурофен) има по-широк спектър на действие и по-благоприятно, в сравнение с Парацетамол, влияе на температурната крива. Ефектът от употребата му идва по-бързо (след 15-25 минути) и продължава по-дълго (до 8 часа), освен това лекарството се счита за по-малко вредно и по-малко вероятно провокира алергични реакции. Ибупрофенът по-добре от неговия аналог премахва критично високата температура. Отново (за контрол на хипертермията) се използва много по-рядко от парацетамол.

Силата на антипиретичното действие е сравнима, обаче, ибупрофен, в допълнение към аналгетичните и антипиретичните ефекти, също ефективно облекчава възпалението в периферните тъкани. Това се дължи на факта, че парацетамолът действа предимно в централната нервна система и ибупрофен инхибира синтеза на Pg, не толкова в централната нервна система, колкото в възпалените периферни тъкани. Тоест, в случай на тежко периферно възпаление, изборът трябва да се направи в полза на Нурофен и други лекарства, базирани на ибупрофен.

Отговаряйки на въпроса „Какво да изберем, Парацетамол или Нурофен?”, Лекарите препоръчват лечението на малки деца с монотерапия с ибупрофен. Ако е необходимо, спешно намаляване на температурата, можете да използвате някоя от лекарствата. Последващото лечение трябва да се съгласува с лекаря. Трябва да сте наясно, че супозиториите с ибупрофен са противопоказани при деца с тегло до 6 kg и суспензия при деца до 3 месеца.

Условия за съхранение и срок на годност

Лекарството във всяка лекарствена форма се освобождава без рецепта. Срокът на годност на парацетамола е:

  • Супозитории - 2 години при температури до 15 ° C;
  • Таблетки - 3 години при температури до 25 ° C;
  • Сироп, перорален разтвор и суспензия - 2 години при температури до 25 ° С.

Парацетамол - от това, което помага и инструкции за употреба. Как да приемате парацетамол за деца и възрастни

Известна и популярна медицина на руския и чуждестранния пазар е парацетамол. Инструментът се продава във всяка аптека без рецепта, може да се използва за премахване на много заболявания. Във всеки дом има лекарство. Разберете какво лекува парацетамол, как влияе тялото, в какви форми се произвежда.

Какво е Парацетамол

Лекарството се появява на вътрешния пазар през 80-те години на миналия век, заменяйки тогава забранения аспирин. Инструментът веднага стана популярен поради своята ефективност, достъпна цена, широк спектър от ефекти и отлична толерантност за деца и възрастни. Тъй като популярността му нарастваше в аптеките, лекарствата се появиха в свещи, капсули, сироп, прах за приготвяне на разтвора и ректални свещички.

За какво е Парацетамол? Лекарството е включено в групата на болкоуспокояващи, помага при лека, умерена болка, премахва синдромите с различен произход. Инструментът елиминира спазми, треска, свързана с инфекциозни и възпалителни заболявания, повишени температури от 37 градуса и повече. Лекарството се препоръчва при зъбобол, главоболие, миалгия, дискомфорт по време на менструация. В допълнение, лекарството нормализира кръвното налягане, помага при акне, махмурлук.

Парацетамол Действие

Лекарството е слаб инхибитор на биосинтезата на простагландините, блокиращият му ефект е главно върху централната нервна система. Как действа Paracetamol? Поради въздействието върху централната нервна система, основното влияние е върху центровете за терморегулация, болката: блокира производството на простагландини, действа върху мозъчната област, отговорна за треска, втрисане. Равномерно разпределен, лекарството започва да действа след 20-30 минути. след приемане. В този случай, таблетките нямат ефект върху храносмилателния тракт, водно-солевия баланс.

Парацетамол за зъбобол

Лекарството е известно със способността си да елиминира различни видове болка, но трябва да помните, че не може да се приема редовно. Помощ ли парацетамол с зъбобол? Да, ако стриктно спазвате инструкциите, нямате противопоказания. Парацетамол със зъбобол трябва да се пие след хранене, измит с вода или млечни напитки. Ако човек приема лекарството самостоятелно, без рецепта, препоръчва се да се вземат не повече от 1 g едновременно.

Лекарството елиминира симптома, но не елиминира причината за болката. Ако инструментът няма желания ефект, не трябва да комбинирате лекарството с подобни лекарства - по-добре е да обмислите по-силни аналгетици. Деца хапчета трябва да се дава с повишено внимание, за предпочитане - след консултация с лекар. В противен случай продължителността на лечението не трябва да надвишава 3 дни.

Помощ ли парацетамол с главоболие?

Аналгетикът се справя с болки, остри, продължителни главоболия. Парацетамолът е много ефективен срещу натиск: след приемане на лекарството започва да разширява кръвоносните съдове, което ги прави гъвкави, гъвкави, възстановявайки притока на кръв. В случай на мигрена и други видове болка, лекарството анестезира чрез намаляване на синтеза на клетките, отговорни за дискомфорта. Лекарството се измива само с вода. Чай, кафе, газирани напитки могат да доведат до проблеми в черния дроб.

Препоръчителната доза е не повече от 1000 mg на доза. На ден е позволено да се вземат не повече от 4 пъти, освен ако не е назначено друго от лекар. Инструментът е удобен за използване за всяка категория пациенти: за деца от 3 години, подходящи свещи, сироп, юноши и възрастни - таблетки. По-добре е да се консултирате със специалист, така че той да избере формата на лекарството, предписана доза в съответствие с възрастта, категорията на теглото.

Парацетамол от махмурлук

Ако има главоболие, прекомерно изпотяване, сухота в устата след пиене на прекомерни количества алкохол, тези хапчета ще ви помогнат да се справите с тези симптоми. Лекарството трябва да се приема като спешна мярка, защото може да елиминира неприятните прояви на махмурлук, но не може да неутрализира ефекта на ацеталдехида или да помогне на тялото да се справи с ефектите на отравяне. Механизмът на действие на парацетамол е такъв, че причинява аналгетичен ефект, подобрявайки благосъстоянието. Важно е, че инструментът не причинява гадене, не дразни стомаха.

Парацетамол при настинки

Лекарството е известно със своето противовъзпалително действие и минимални странични ефекти. Парацетамол с настинки помага да се намали температурата възможно най-бързо чрез въздействие върху централната нервна система, активирайки процесите на терморегулация в мозъка. Освен това, тя облекчава кашлицата, успокоява гърлото, спомага за активирането на защитните механизми на организма. Важно е да запомните: това лекарство не е антибиотик, не е хранителна добавка или витамин. Като лекарство от симптоматично влияние, тя елиминира симптомите, но SARS не лекува обикновената настинка.

Парацетамол при температура

Помага ли парацетамолът при температура? Винаги! Препоръчително е да се понижи температурата с лекарство, ако цифрите на термометъра показват над 38, човек се чувства задоволителен. Парацетамолът е противогрипно, трябва да се използва за предотвратяване на треска, подобряване на благосъстоянието. Лекарството не съдържа допълнителни химикали, следователно, относително безопасни за възрастни и деца. По-добре е да се използват в таблетки веднъж в доза от 500 mg на ден - не повече от 4 g.

Парацетамол за менструация

Ако менструацията е болезнена всеки път, жената се чувства изключително лоша, по-добре е да се използват нестероидни противовъзпалителни средства. Парацетамол за болка по време на менструация се препоръчва да започне да пие 2-4 дни преди началото, за да се предотврати дискомфорт. Приложението по време на менструация ще помогне за значително намаляване на болката, ще има противовъзпалителен ефект, ще отпусне вътрешните мускули.

Парацетамол за акне

За да се лекува акне, не е достатъчно да се почистват порите и често да се измиват. За лечение на кожни проблеми, можете да използвате обикновено лекарство. Какво прави парацетамол? Лекарството има лек противовъзпалителен ефект, но пероралното приложение няма да има желания ефект. По-добре е веществото да се използва външно. За да направите това, счупете няколко таблетки, разредете се с вода, разбъркайте всичко в течна суспензия и нанесете върху проблемните зони.

Видео: от това, което Парацетамол е пиян

Отзиви

В детска възраст не всички лекарства са разрешени, така че аз, като добра майка, трябва внимателно да избирам лекарства. Лекарството, което винаги е в нашия лекарствен кабинет, е парацетамол. Лекарството винаги може да се използва за лечение на ARVI при дете, при мъжа. Много добре и бързо означава премахване на температурата, намаляване на главоболието.

Евгения, на 44 години

Дълго време съм се съмнявал: парацетамол - от какво всъщност помага? Вярваше, че той елиминира температурата, това е всичко. Преди година започнах да я пия по показания и открих, че продуктът има широк спектър на действие. Лекарството е добро за мигрена, помага при болезнена менструация и облекчава състоянието на махмурлук. Не забравяйте да го запазите у дома.

Страдам по време на менструация: ужасна болка, неразположение, страх отивам до тоалетната. Тя използва аспирин в продължение на няколко години, но когато разбра, че той разрежда кръвта, тя преминава на Парацетамол. Чух, че гинеколозите често предписват тези хапчета на пациентите си, затова реши да опита. Инструментът е лесен за употреба, почти без противопоказания.

Парацетамол: показания, противопоказания, нежелани реакции

Парацетамолът е широко използвано антипиретично и аналгетично лекарство, което принадлежи към анилидната група. В редица страни се произвежда под името Ацетаминофен. Инструментът не дава странични ефекти, присъщи на повечето НСПВС, но когато се приемат твърде големи дози, той може да повлияе неблагоприятно на функцията на черния дроб, бъбреците и кръвоносната система.

Важно: рискът от нежелани реакции (хепато- и нефротоксични) се увеличава многократно с паралелния прием на парацетамол и течности, съдържащи етанол (включително фармацевтични тинктури). В тази връзка, по време на лечението се препоръчва да се въздържат от алкохол.

Безспорното предимство на парацетамол над ацетилсалициловата киселина (Аспирин) е ниският риск от обостряне на хроничния гастрит и развитието на стомашни и дуоденални язви.

Този централен ненаркотичен аналгетик се счита за един от най-ефективните и безопасни. Той е включен в списъка на “Основни и основни лекарства”, приет от правителството на Руската федерация.

Активна съставка и форма на освобождаване

Активната съставка е пара-ацетаминофенол (N- (4-хидроксифенил) ацетамид). Химична формула - C8H9NO2. Парацетамол е синтезиран през 1877 г., а клинични проучвания са преминали 10 години по-късно. Продажбите на лекарството започват през 1953 г. под търговското наименование Tylenol (САЩ). През 1956 г. се появява Панадол, базиран на същия химикал. В момента има огромен брой парацетамол-съдържащи лекарства, които допълнително включват съставки като кофеин, ацетилсалицилова киселина, кодеин, аналгин и др.

Вътрешни фармацевтични компании Парацетамол се произвежда в конвенционални таблетки (200, 325 и 500 mg всяка), обвити таблетки (Panadol Extra 325 и 500 mg), капсули (325 и 500 mg), а също и под формата на ректални свещички (по 50). 100, 125, 250 и 500 mg).

Фармацевтичните вериги продават 500 mg разтворими таблетки - Efferalgan, Panadol Extra, Flutabs и Paracetamol-Hemofarm.

Популярните лекарства, съдържащи панадол, включват прахове за приготвяне на Ferwex и Theraflu.

Предлага се и инжекционна форма - разтвор на Perfalgan (10 mg / ml). За децата можете да си купите Panadol Beby и Efferalgun детски сиропи, както и перорални суспензии Paracetamol Children, Calpol и Daleron.

Предимства на парацетамол

Пара-ацетаминофенолът действа върху центъра на терморегулацията, намиращ се в хипоталамуса, благодарение на което антипиретичният му ефект е възможно най-близо до процеса на естествено намаляване на телесната температура. Несъмнено предимство на парацетамол над НСПВС е селективността на експозицията, която прави възможно използването му за лечение на деца. Освен това, метаболитните продукти на лекарствената субстанция много бързо напускат тялото по естествен начин, което елиминира кумулацията (натрупването) в органите и тъканите.

Парацетамол: показания за употреба

Парацетамолът е средство за облекчаване на симптомите. Това не влияе върху динамиката на патологичния процес. Най-честите индикации за започване на това лекарство (DOS) са повишаване на телесната температура (хипертермия) на фона на настинки и вирусни заболявания, както и болка (болки) в костите и мускулите при грип и други АРВИ.

Заболявания и състояния, при които се препоръчва използването на ацетаминофен:

Дозиране и приложение Парацетамол

Ацетаминофен има терапевтичен ефект при приемане на дози от 10-15 mg на 1 kg телесно тегло.

Препоръчва се пероралните форми на парацетамол (таблетки или сироп) да се приемат 1-2 часа след хранене, да се пие много течности (за предпочитане чиста вода). Приемането на пълен стомах забавя абсорбцията и следователно развитието на очаквания терапевтичен ефект.

Парацетамол под формата на супозитории се въвежда ректално (по 1 свещ всяка).

Препоръчителната единична доза за възрастни пациенти и юноши над 12-годишна възраст (или с тегло 40 kg или повече) е 1 g (2 таблетки по 0,5 g), а дневната доза е 4 g.

При деца под 12-годишна възраст дозата се определя индивидуално в размер на 10-15 mg на 1 kg тегло (60 mg / kg на ден). Крайността - до 4 пъти на ден; между приемите е препоръчително да се поддържат приблизително еднакви времеви интервали.

За бебета от 3 месеца. до 1 година, дозата варира от 24 до 120 mg (до 4 пъти дневно), а на деца от 1 до 6 години се дават 120-240 mg на доза.

Не е желателно да приемате парацетамол повече от 5 дни подред. Ако температурата продължи повече от 3 дни, а болният синдром продължава повече от 5 дни, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Обикновено в такива случаи се препоръчва лекарството да се замени с друг аналгетик и антипиретик. За да се намали рискът от нежелани ефекти, препоръчително е да се ограничат минималните ефективни дози и да се спазва строго режимът.

Фармакологично действие

Активното вещество е в състояние да блокира ензима циклооксигеназа (TSOG1 и TSOG2), като по този начин намалява нивото на производство на болкови медиатори - простагландини. Лекарството има пряко въздействие върху центровете на терморегулацията и болката в мозъка. Има причина да се предположи, че изразените антипиретични и аналгетични ефекти се дължат, наред с други неща, на селективната блокада на СОХ 3 - ензим, който ускорява синтеза на простагландини и участва в образуването на треска и болка.

Това лекарство има относително слаби противовъзпалителни свойства, тъй като се неутрализира от пероксидазите на периферните тъкани. Парацетамолът не повлиява неблагоприятно метаболизма на водно-електролитния разтвор.

фармакодинамика

След поглъщане, парацетамолът се абсорбира бързо в храносмилателния тракт. Времето за достигане на максималната концентрация в серума може да варира от 30 минути. до 2 часа. Около 15% от активното вещество е конюгирано с плазмените протеини. Лекарството свободно преминава през кръвно-мозъчната бариера. Повечето от веществото преминава биотрансформация в черния дроб. Времето на полуживот е от 1 до 4 часа (при пациенти в напреднала възраст е малко по-дълго). Метаболитите (сулфати и глюкорониди) и пара-ацетаминофенол в непроменена форма (около 3%) се екскретират в урината.

Парацетамол: противопоказания

Противопоказанията включват:

  • индивидуална свръхчувствителност (свръхчувствителност) към активното вещество;
  • "Аспиринова триада" (комбинация от непоносимост към НСПВС, астма и повтарящи се назални полипози и параназални синуси);
  • възпалителни заболявания, ерозия и язви на храносмилателния тракт;
  • стомашно-чревно кървене;
  • тежко бъбречно увреждане;
  • диагностицирана хиперкалиемия;
  • състояние след коронарен байпас.

Важно: Парацетамол-съдържащи лекарства са противопоказани при новородени през първия месец от живота.

Особена предпазливост при приемане на това лекарство трябва да се наблюдава при следните заболявания и патологични състояния:

  • хроничен алкохолизъм и алкохолно чернодробно увреждане;
  • исхемична болест на сърцето и хронична сърдечна недостатъчност;
  • мозъчно-съдова болест;
  • периферни артериални лезии;
  • бъбречна и чернодробна недостатъчност.

Обърнете внимание: диабет не се препоръчва да се приема парацетамол под формата на сироп.

Странични ефекти на парацетамол

Приемането на парацетамол от жена по време на бременност увеличава риска от развиване на аномалия, като например невъзмогнати тестиси при новородени момчета (крипторхизмията често изисква хирургична интервенция). Според някои изследователи, лекарството увеличава вероятността детето да развие бронхиална астма (заедно с Аспирин).

Смята се също, че приемането на парацетамол може леко да намали емоционалния отговор на пациента.

Прекомерният прием на това лекарство, дори при терапевтични дози, може да причини развитието на аналгетична нефропатия, водеща до тежка бъбречна недостатъчност.

Колко опасно е предозиране на парацетамол?

На практика всяко фармакологично лекарство в определена доза може да бъде смъртоносно. Токсичността на парацетамол е сравнително ниска, но когато се приема едновременно с доза над 10-15 g (за възрастни) или 140 mg / kg (за дете), се развива сериозно увреждане на черния дроб. Това се дължи на хепатотоксичния ефект на междинните продукти на метаболизма на пара-ацетаминофенол.

Важно: смъртта е възможна при приемане на 40 таблетки дневно. Спазването на инструкцията изключва получаването на опасно количество препарат.

Значителен излишък на препоръчваните дози е една от причините за сериозно кървене в стомашно-чревния тракт, което изисква спешна хоспитализация. Ако медицинските грижи не се предоставят своевременно, смъртта не се изключва.

При предозиране хемодиализата е неефективна и принудителната диуреза може дори да бъде опасна. В случай на интоксикация с парацетамол, употребата на глюкокортикоиди и антихистамини е неприемлива, тъй като повишава нивото на синтез на метаболитни продукти, които оказват отрицателно въздействие върху черния дроб.

Взаимодействие с други лекарства

Важно е да бъдете внимателни, когато използвате парацетамол успоредно с антикоагуланти (варфарин), антиагреганти (включително ацетилсалицилова киселина), глюкокортикостероидни хормони (преднизолон) и инхибитори на обратното захващане на серотонин (флуоксетин, сертралин и др.).

Комбинацията с лекарства, съдържащи фенобарбитал (Valocordin, Corvalol) е неприемлива.

Парацетамол по време на бременност и кърмене

Парацетамол не трябва да се приема от жени през третия триместър на бременността. В I и II тримесечието лекарството трябва да се приема, както е предписано от лекар; в този случай съотношението на ползите за майката и възможния риск за плода.

По-малко от 1% от активното вещество прониква в кърмата, така че периодът на кърмене не е противопоказание за приемане на лекарството.

Допълнителна информация

Ако на фона на заболяването у пациента апетитът е значително намален, препоръчително е да се намали наполовина дозата на пероралните форми, за да се избегне рискът от дразнене на лигавиците на храносмилателния тракт.

Съставът на някои лекарства пара-ацетаминофенол е включен в комбинация с кофеин. Доказано е, че кофеинът повишава ефекта на парацетамола чрез увеличаване на неговата бионаличност. Тази комбинация много помага при спиране на главоболие на фона на ниско кръвно налягане.

Подобряването на ефекта на пара-ацетаминофенола се постига с паралелен прием на аскорбинова киселина в тялото. Витамин С забавя екскрецията на активното вещество от тялото.

Владимир Плисов, медицински преглед

26,606 Общо преглеждания, 1 прегледи днес

Още Статии От Инсулт

Симптоми след падането на детето

Ако детето падне...Ако детето падне. майчиното сърце се свива от страх. Но е по-добре да изстискате емоциите си и да започнете действия. Първата помощ на детето при падане зависи от ситуацията.

Как да се лекува тригеминална невралгия у дома

Невралгия на тригеминалния нерв е едно от често срещаните заболявания на периферната нервна система. Тя е известна на човечеството от началото на нашата епоха за болезнената си, вбесяваща болка.

Стимулатори на мозъка и мозъчната активност

Количеството информация, която човек трябва да обработва ежедневно, за да не изпадне от контекста, нараства буквално всяка година, което прави стимулаторите на мозъчната дейност почти необходим инструмент в съвременния информационен свят.

текст на песен

Лекарството, което се продава под името Lyrics, съдържа в състава си основната активна съставка - Pregabalin. Това химично съединение е един от аналозите на GABA - гама-аминомаслена киселина.